Kiedy byłyśmy w liceum znakomity reżyser Janusz Wiśniewski zrealizował niesamowite przedstawienie – „Olśnienie” z Wiesławem Komasą w roli głównej i muzyką Jerzego Satanowskiego. Byłyśmy na tym kilka razy w Teatrze Wielkim. Trudno powiedzieć jak wiele zrozumiałyśmy z tego oszołomione formą, muzyką, obrazem.

Jedno jest pewne: do tej pory całe sekwencje zostały nam  „pod powiekami”. Cały spektakl był galopem, pędem, obrazem życia, drogi od narodzin do śmierci. Pamiętam kilka zdań powtarzających się w tej sztuce, wypowiadanych, wyśpiewywanych, czasem wykrzykiwanych przez bohaterów na muzyce Satanowskiego.

Między innymi: „Biegnijcie za chwilą, bo szybko przemija!” i „Śpieszcie się śpieszcie, bo krótka jest wiosna!”

Te zdania chciałabym Wam dziś zadedykować, bo we mnie natychmiast budzą potrzebę zrobienia kroku naprzód, byle w dobrym kierunku:-))

A przy okazji: to piękne uczucie wrócić myślami do jakiegoś filmu, obrazu, książki czy choćby zdania, które w jakimś stopniu ukształtowało naszą wrażliwość, zapadło w nas…

Pomyślałam, że zrobię plan: co dobrego chciałabym zobaczyć albo czego posłuchać….

Zauważyłam, że coraz rzadziej zdarza mi się „olśnienie”. Dużo trudniej mnie „oszołomić”. Pewnie dlatego, że jestem bardziej krytyczna, więcej widziałam i mam większe oczekiwania niż dawniej. (Choć jestem przekonana, że gdybym dziś zobaczyła „Olśnienie”, zachwyciłabym się tak samo jak wtedy).

Chwilami brakuje mi takiego spontanicznego zachwytu, żałuję, że rzadziej niż kiedyś krew musuje mi w żyłach w reakcji na piękno. A przecież ciągle zdarza się coś poruszającego. Chcę coś przeżyyyyć! „Przeżyyyj to saaam”… Dlaczego mam nie pojechać do Krakowa, Poznania, Wrocławia na spektakl, wystawę czy koncert?

Kiedyś mimo ograniczonych możliwości finansowych potrafiłam jechać z moim chłopakiem do Belgii na wystawę mojego ulubionego malarza Paula Delvaux. A teraz dokąd?

 1. W Warszawie w Operze Narodowej można zobaczyć „Czarodziejski flet” (jeszcze dziś i w sobotę). Ciężko dostać bilety, ale czuję, że warto powalczyć – dobre wykonanie, a fotosy zapowiadają piękną scenografię i inscenizację. To być może ostatnie wystawienie w tym sezonie, więc tym bardziej „śpieszcie się śpieszcie…”
 2. W Poznaniu (w sobotę, niedzielę, wtorek i środę) w Teatrze Nowym można będzie zobaczyć spektakl ” Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” Agaty Dudy-Gracz. Kto szuka żywego teatru, który dotyka i dotyczy widza, powinien zobaczyć któreś z przedstawień tej artystki. To wystarczający powód, dla którego warto wybrać się na majówkę do Poznania. Poza tym Poznań w ogóle jest pięknym miastem (jednym z moich ulubionych) i oferuje szeroki wachlarz atrakcji nie tylko w trakcie długiego weekendu.
 3. We Wrocławiu jak co roku Jazz nad Odrą! Zaczął się w środę (po raz 53!), potrwa do niedzieli, a 30.04. w ramach  światowego dnia jazzu polskiego POLISH JAZZ-YES! koncerty odbywać się będą na 4 scenach od 15:00 do późnej nocy :-))!

Oferty kulturalnej Krakowa i Gdańska tym razem nawet nie sprawdzę, bo nie chcę sobie mnożyć trudnych wyborów. Przed nami długi weekend, Polska i świat stoją przed nami otworem , biegnijmy za chwilą, bo szybko przeminie!

Magdalena

2 thoughts on “Olśnienie

 1. Wspaniały wpis, dający do myślenia. Dla mnie osobiście, może w nieco innym kontekście, ostatni rok był dla mnie przełomowy – uświadomiłam sobie, że kiedyś bardziej walczyłam o swoje marzenia, pomimo tego że miałam mniejsze możliwości niż obecnie. Zaczęłam żyć chwilą, spełniać swoje marzenia nawet jeśli musiałam wyjść ze swojej strefy komfortu i … było warto! Satysfakcja, nowe przeżycia, kurcze… właśnie dla takich chwil warto żyć. :))) Pozdrawiam! 🙂

  1. Pani Patrycjo, dziękuję, że Pani się tym dzieli! Myślę, że większość z nas na kolejnych etapach życia rezygnuje powoli ze swoich marzeń. Oczywiście z czasem zmieniają się priorytety, ale warto zachować tę jasność młodzieńczego spojrzenia, wiarę, że wciąż wiele przed nami, że damy radę sięgnąć po to, czego zawsze pragnęłyśmy. Dla mnie ten rok był przełomowy dokładnie z tych samych powodów!
   Pani Patrycjo, życzę aby udało się Pani realizować siebie i swoje marzenia na każdym etapie!
   Magdalena nieboniebo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *